river raid

River Raid – Kölsch 

Kölsch to dosłownie piwo kolońskie. Jest to klasyka niemieckiego piwowarstwa, której można spróbować dziś jedynie w okolicach Kolonii. Miało być to tradycyjne piwo „starego typu” w kontrze do lagerowej rewolucji, która opanowywała Europę w XIX w. Powinno być to lekkie, jasne i klarowne piwo górnej fermentacji. Niski ekstrakt oraz wysokie odfermentowanie ma mu nadawać świeżości i lekkości. To orzeźwienie ma być dopełnione ziołowymi aromatami od niemieckich chmieli oraz niezbyt wysoką ale zaznaczoną goryczką. Od niemieckiego pilsa (poza tym, że nie jest lagerem) odróżnia go obecność estrów, które dają złudzenie owocowości. 

Pokusiliśmy się o własną interpretację tego stylu właśnie z uwagi na jego pijalność, orzeźwiającą rześkość i nie wysoką zawartość alkoholu. Nasze Piwo ma zaledwie 4,6 % alkoholu przy ekstrakcie początkowym 11 Blg. Na goryczkę użyliśmy niemieckiego szlachetnego chmielu Magnum. Za aromaty odpowiadać ma niemiecki Hersbrucker. Użyliśmy specjalnych drożdży do piwa kolońskiego co mamy nadzieję nadało mu odpowiedni charakter.

Słody: Pilzneński i pszeniczny 

Chmiele: Magnum, Hersbrucker 

Drożdże: Wyeast 2565 

Skład

Nie chcieliśmy, żeby taki „rodzynek” na piwnej mapie Europy pozostał zapomniany, więc zrobiliśmy „nalot na rzekę” (dosłownie River Raid). Dodatkowo jest to nazwa kultowej dla nas gry na Atari. 


Z racji tego, że każdy z nas jest również piwowarem domowym i lubimy się dzielić, pod poniższym linkiem możesz znaleźć recepturę tego piwa a także nabyć zestaw surowców.

Spróbuj uwarzyć je w domu samodzielnie. Może Ty też zarazisz się pasją piwowarską. 


A z czym Tobie kojarzy się River Raid? Śmiało możesz komentować na tej stronie. Miło nam też będzie jeśli zostawisz tu swoją recenzję. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *